Gdy maluch skończy 24 miesiące, czeka go bilans dwulatka, czyli podsumowanie dotychczasowego rozwoju.

Najogólniej mówiąc to po prostu obowiązkowy egzamin ze zdrowia. Od blisko 40 lat przechodzą go wszystkie polskie dwulatki. Po co? Po pierwsze po to, by w porę wychwycić u nich wady rozwoju lub ukryte choroby. Po drugie, dzięki takim ogólnokrajowym badaniom można łatwiej ocenić, np. czy przybywa w Polsce dzieci z niedosłuchem, czy też nie. Wiele mam bardzo przeżywa to pierwsze bilansowe badanie (kolejne czeka malca, gdy będzie miał cztery, a potem sześć lat). Przeczytaj, co jeszcze przed wami.

Pamiętaj o wizycie

Termin bilansu dwulatka często bywa ustalany podczas obowiązkowego szczepienia, które wykonuje się między 16. a 18. miesiącem życia dziecka. Jeśli nie zostałaś umówiona na wizytę, w okolicach drugich urodzin szkraba sama zgłoś się do przychodni w tej sprawie. Malec powinien być zbadany w ciągu trzech miesięcy po ukończeniu dwóch lat. Do gabinetu pediatry przychodzimy tak jak na szczepienie, ze zdrowym dzieckiem.

Najpierw pomiary

Może być tak, że na początku maluchem zajmie się pielęgniarka. To ona zważy i zmierzy smyka. Wyniki pomiarów naniesie na siatki centylowe, by sprawdzić, czy maluszek rośnie proporcjonalnie. Jeśli szkrab od urodzenia niewiele ważył i mierzył i tak jest do drugich urodzin, to sygnał dla rodziców, że malec zapewne nigdy nie będzie należał do potężnie zbudowanych. Ważne, że rozwija się w jednakowym tempie. Niepokojące mogą być zmiany w rozwoju, np. przeskok z 90. na 25. centyl. Pielęgniarka zmierzy też dziecku ciśnienie.

Budowa ciała

Podczas bilansu trzeba też ocenić, czy smyk jest symetrycznie zbudowany, czy prawidłowo chodzi (nie kiwa się, nie utyka), czy klatka piersiowa nie jest zniekształcona. U chłopców sprawdza się też obecność jąder w mosznie.

Słuch i wzrok

Poważne wady tych narządów powinny być wcześniej wykryte. Czasem jednak wady rozwojowe pojawiają się później i dopiero w trakcie bilansu pediatra zauważa nieprawidłowości. Lekarz poprosi, by malec odczytał ze specjalnej tablicy znaki. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy dziecko dobrze widzi, skieruje je do okulisty.

Wywiad lekarski

Pediatra wypyta cię o dietę oraz umiejętności dziecka. Sprawdzi też wszelkie wpisy w książeczce zdrowia (głównie te o obowiązkowych i dobrowolnych szczepieniach), jego kartę chorobową i inne dokumenty, np. dotyczące pobytu malca w szpitalu. Oceni tempo rozwoju dziecka, policzy, ile ma ząbków oraz zbada serce i płucka.

Sprawdzian

Dowiedz się, o co zapyta cię lekarz podczas bilansu zdrowia dwulatka. Najpewniej będzie chciał wiedzieć, czy dziecko:

  • chodzi i pewnie biega - czy samo np. wchodzi i schodzi po schodach, czy chętnie spaceruje,
  • bawi się klockami i sprawnie obraca je w dłoniach,
  • zasypia bez problemów i nie wybudza się w nocy,
  • samodzielnie je - czy potrafi nabierać pokarm na łyżeczkę i trafia nią do ust, czy pije z kubeczka,
  • potrafi korzystać z nocnika,
  • rozumie proste polecenia i wykonuje je - czy chętnie naśladuje wszystko, co robią dorośli,
  • samo wymawia proste wyrazy i umie je łączyć ze sobą, np. ?mama da?, ?tata pić?,
  • potrafi siebie nazwać imieniem lub zdrobnieniem,
  • patrzy na rozmówcę, jest skupione na jego twarzy.

Źródło: Babyonline.pl