Strona główna / Kobieta / Kobiece dolegliwości / Nowotwory

Nowotwór jest to twór powstający z nieprawidłowego, nadmiernego i niepohamowanego wzrostu komórek. Nie jest to całkowicie obca ustrojowi tkanka. Nowotwory mogą wydzielać związki toksyczne lub działające podobnie do hormonów produkowanych przez różne narządy człowieka. Cechuje je zdolność do szerzenia się nie tylko przez ciągłość, ale również drogą naczyń krwionośnych i chłonnych (przerzuty). Nowotwory dzielimy na łagodne i złośliwe. Nowotwory łagodne w odróżnieniu od złośliwych rosną wolniej i nie powodują przerzutów, a po należytym usunięciu chirurgicznym rzadko odrastają.

Rak płuc pozbawia życia 1,3 miliona osób na świecie. Jest to najczęściej spotykany nowotwór u mężczyzn, i drugi (po raku sutka) nowotwór występujący u kobiet. Rak płuca jest chorobą polegającą na niekontrolowanym rozroście złośliwych komórek nowotworowych w tkance płuca. Wywołany jest przez wdychane czynniki rakotwórcze, a w szczególności przez dym tytoniowy.

Rak gruczołu sutkowego jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Ten typ raka może występować również u mężczyzn, jednak w tej grupie chorych należy do rzadkości.