Strona główna / Kobieta / Kobiece dolegliwości / Pękające naczynia

Skóra naczyniowa to problem nękający wiele kobiet. Za tę przypadłość odpowiedzialne są geny jak również zaburzenia krążenia oraz zaburzenia hormonalne. Wielogodzinne chodzenie na obcasach, opalanie jak i siedzący trybu życia sprzyjają pojawianiu się pajączków, których tak bardzo nie lubimy.
Pajączki, które pojawiają się na twarzy mogą być oznaką alergii lub też tworzącego się trądziku różowatego, natomiast te, które zauważamy na nogach są najczęściej oznaką niewydolności żył, jeśli je zlekceważymy w przyszłości możemy spodziewać się żylaków, które nie tylko są nieestetyczne ale również groźne dla naszego zdrowia.

Pamiętaj o tym, że skóra naczyniowa nie lubi:

  • gorących kąpieli
  • opalania
  • pozycji siedzącej
  • korzystania z sauny
  • pikantnych i ostrych potraw
  • alkoholu i papierosów

Na pojawianie się rozszerzonych naczynek wpływa wiele czynników. Bardzo często pierwszym sygnałem skóry naczynkowej są rumieńce, które mają charakter przemijający jednak po jakimś czasie zauważamy na skórze tzw. ? pajączki? , które z czasem stają się coraz bardziej widoczne, tworząc w stadium zaawansowanym mocny rumień.
Na powstanie poszerzonych naczynek mają wpływ zarówno geny jak i czynniki zewnętrzne takie jak intensywne opalanie, korzystanie z sauny, częste zmiany temperatur. Kobiety częściej posiadają skórę naczyniową, po 30 roku życia oraz w okresie menopauzy na skórze pojawia się więcej naczyń.

Rozszerzone naczynka na nogach, głównie na udach oraz w okolicy kolan, mogą świadczyć o problemach z krążeniem. Warto udać się wtedy do chirurga naczyniowego i zrobić badanie doplerowskie, za pomocą którego sprawdzimy przepływ krwi w żyłach kończyn.