Strona główna / Kobieta / Menopauza

Termin menopauza dosłownie znaczy ostatnie krwawienie miesięczne. Jest to bardzo ważny i przełomowy moment w życiu kobiety. Proces menopauzy trwa kilka lat, zazwyczaj następuje miedzy 45 a 55 rokiem życia. W tym czasie stopniowo wygasają funkcje hormonalne jajników. Okres menopauzy można podzielić na kilka faz:

  • Premenopauza ? zaczyna się średnio około 40 roku życia. Nie ma wtedy jeszcze widocznych objawów zaburzeń hormonalnych, ale w badaniach można stwierdzić podwyższenie poziomu FSH i wczesną owulację w cyklu miesięcznym.
  • Perimenopauza (klimakterium) ? jest to okres zaczynający się przed menopauzą a kończący się mniej więcej rok po menopauzie. W tym czasie występują objawy takie jak uderzenia gorąca, przedłużające się, obfite krwawienia, skrócenie cyklu miesięcznego. Podczas tej fazy cykle są często bezowulacyjne (w ok. 40%), obniża się poziom estrogenów i progesteronu. 
  • Menopauza ? ostatnie krwawienie miesięczne ? występuje przeważnie między 50 a 55 rokiem życia.
  • Postmenopauza ? rozpoczyna się po 12 miesiącach od menopauzy. W tym czasie krwawienia miesięczne już się nie pojawiają się. Zauważalny jest wysoki poziom FSH i LH, natomiast poziom estrogenów i progesteronu znacząco spada.

Twój kalendarz badań

Profilaktyka pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia przez długie lata. Sprawdź, kiedy i jakie badania musisz wykonać.więcej »

więcej »

Szanowni Klienci,

Z powodu prowadzonych prac technicznych w dniu 26.05.2017 r. w godz. 22:00-24:00 nie będzie dostępny nasz sklep internetowy. Za utrudnienia przepraszamy.

Dear Customers,

Due to technical work conducted on 26th May 2017 at 10 p.m.-12 a.m. our
e-shop will not be available. We apologize for the inconvenience.

SIGNAL IDUNA Polska TU S.A.

x