Strona główna / Mężczyzna / Męskie dolegliwości / Choroby skóry, alergie

Alergia jest to niewłaściwa (patologiczna) odpowiedź naszych komórek na alergen. Uczulić możemy się w każdym wieku, jednak największe prawdopodobieństwo wystąpienia uczuleń pojawia się w najmłodszych latach. Później natomiast może ujawnić się alergia pokarmowa np. na orzeszki arachidowe, czy czekoladę. Kobiety często borykają się z alergiami skórnymi - wywołanymi przez kosmetyki. Dlatego warto sięgać po produkty oznakowane literkami AA (anty alergiczne). Kosmetyki te możemy znaleźć w dobrych drogeriach oraz aptekach.

Czy alergię dziedziczymy?

Nie ma jednoznacznego dowodu na to, że alergia to choroba dziedziczna, jednak ryzyko wystąpienia alergii u dzieci rodziców chorujących na choroby alergiczne jest bardzo duże i w przypadku choroby obu może sięgać 70 procent. Dużą rolę odgrywają również własne, wrodzone cechy np. wrodzony nadmiar wytwarzanych przeciwciał IgE lub zwiększona przepuszczalność błon śluzowych dróg oddechowych i jelit.
O reakcji alergicznej możemy powiedzieć wtedy gdy nasz układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała nie tylko w groźnych chorobliwych sytuacjach, ale również wtedy gdy do organizmu dostaną się cząstki zawarte w powietrzu oraz w pokarmach tak zwane alergeny.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest to przewlekłe schorzenie, które rozpoczyna się przeważnie w wieku dziecięcym. Źródło schorzenia leży w genach pasjenta, choroba ta należy do grupy chorób nawracających. Nie wynaleziono dotąd lekarstwa na AZS, możliwe jest jedynie łagodzenie jej objawów poprzez stosowanie kosmetyków oraz leków doustnych.

Na atopowe zapalenie skóry (AZS) choruje około 30 procent ludzi na świecie. Są to najczęściej mieszkańcy krajów cywilizowanych. U połowy chorych pierwsze objawy pojawiają się w wieku niemowlęcym. Atopowe zapalenie skóry częściej dotyka dziewczynek.